wstęp
więcej

Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000

 
To w Nowej Hucie wybuchł big-beat, czyli polski rock and roll, po koncercie „Czerwono Czarnych” w styczniu 1961 roku. To tylko jedna z ciekawostek wystawy trwającej w nowohuckim muzeum historycznym od maja do października 2011 roku.

O wysatwie organizatorzy ekspozycji z Oddziału Dzieje Nowej Huty:

"Kiedy myślimy „Nowa Huta” i „muzyka” nasuwa nam się tylko jedno skojarzenie – „Piosenka o Nowej Hucie”, której prapremiera miała miejsce w Polskim Radiu w Krakowie 8 maja 1951 roku. W szybkim czasie utwór w wykonaniu Wandy Frogni i Piotra Kruszewskiego, zdobył ogromną popularność, na lata stał się jedynym nowohuckim evergreenem. Właśnie nim zaczynamy naszą wystawę „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000” w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym 16.

Dotychczas nasze muzealnicze działania ograniczały się do przedstawiania historii architektury, życia codziennego – teraz odsłaniamy mniej znaną twarz Nowej Huty. Muzeum przygotowało wystawę o ważnej części nowohuckiej kultury jakim była i jest muzyka rozrywkowa.

Prezentujemy dzieje nowohuckiej muzyki podzielone na sześć dekad: lata 50. – piosenka masowa i jazz, lata 60. – big-beat i kabaret, lata 70. – epoka muzyki pop, lata 80. – rockowa kontestacja, lata 90 oraz dwutysięczne – zimna fala, hard-core i hip-hop - „narodziny nowohuckości w muzyce”. Najważniejszym eksponatem na wystawie będzie oczywiście muzyka – będzie można posłuchać, za pomocą słuchawek, utworów nie tylko o Nowej Hucie, stworzonych przez tutejszych artystów, bądź związanych z tutejszymi domami kultury. Prócz tego pokażemy wywiady z nowohuckimi muzykami oraz archiwalne zdjęcia, dokumenty, nagrania. Osobnym elementem naszej wystawy będzie film dokumentalny o historii muzyki Nowej Huty. Każda epoka muzyczna zilustrowana będzie sprzętem muzycznym od radia, poprzez gramofon „Bambino”, magnetofony szpulowy i kasetowy, na odtwarzaczau mp3 „iPod” kończąc. Na scenie zobaczycie Państwo instrumenty, takie jak gitary stworzone przez big-beatowców amatorów, perkusję, mikrofon, wzmacniacze, kolumny, a więc wszystko to co pozwalało „dać czadu”.
A na koniec kilka ciekawostek. Czy wiecie, że w tutaj swoją karierę zaczynali „Chłopcy z Placu Broni”, a lider zespołu zyskał miano „polskiego Lennona”? Kiedy w latach 50., podobno jazz był przejawem „imperialistycznej zgnilizny”, od listopada 1955 roku w Nowej Hucie odbywały sie oficjalne koncerty jazzowe pod auspicjami Huty im. Lenina. To tutaj kariery zaczynali słynni jazzmani: Przemysław Gwoździowski, Józef Krzeczek, Janusz Grzywacz i wielu innych. Z Nowej Huty pochodził „ojciec chrzestny” polskiego rock and rolla Józef Krzeczek, który zaczynał jako jazzman, multiinstrumentalista w zespole „Kolorowy Jazz”, a potem został liderem big-beatowych „Czerwono – Czarnych” z Wybrzeża.  W Nowohuckim Jazz Clubie od 1957 roku w jam-session (tutaj mawiało się „dżemsy”) brali udział m.in.: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof „Komeda” Trzciński, Katarzyna Gaertner, Wojciech Karolak, Tomasz Stańko, Andrzej Kurylewicz.

To w Nowej Hucie wybuchł big-beat, czyli polski rock and roll, po koncercie „Czerwono Czarnych” w styczniu 1961 roku. Powstało kilkadziesiąt zespołów – nowohuckie szkoły, domy kultury, kluby zaroiły się od: „Białych Gwiazd”, „Ametystów”, „Błękitnych”, „Ryszardów”, „Czarnych Kotów”, „Skalpeli”, „Fantomów”, czy „Jupiterów”.

Lata 80. to czas, jak i w całej Polsce, rockowej kontestacji – rozwijał się, progresywny rock (zespoły „King Size” czy „Fitz Roy”), punk ze słynnymi z prowokacji w zachowaniu i tekstach „Dwoma Dorotkami z Nowej Huty” (przekształconymi potem w „Vavel Underground” – nazwa odwoływała sie do próby skontrastowania Nowej Huty i starego Krakowa), czy wirtuozami heavy metalu z zespołu „VooDoo”.

Muzycy lat 90. i obecnie nawiązują w swoich tekstach do nowohuckiego klimatu transformacji i krajobrazu po nim. Dlatego klamrą wystawy stała sie „Piosenka o Nowej Hucie” w wykonaniu zespołu „Wu-Hae”.

 

  • Źródło: tekst nadesłany przez organizatorów wystawy do redakcji portalu TerazHuta.pl jako materiał promujący imprezę
 
 
AA
 
 
Kontakt