wstęp
więcej

Walki w 1945 r. na terenie Nowej Huty

 
W nocy z 16 na 17 stycznia 1945 r. zaczęła się walka w Luboczy. Niemcy wycofywali się w popłochu, rekwirując wozy i konie potrzebne im do ewakuacji.

Z Luboczy, gdzie Rosjanie rozbili 3 niemieckie czołgi, wojska okupanta wycofały się do Pleszowa, a następnie do Mogiły. W pobliżu klasztoru, gdzie znajdowały się baraki dawnego obozu pracy, rozegrała się zacięta bitwa, w wyniku której zginęło 42 Niemców.

W sumie przy wyzwalaniu terenów dzisiejszej Nowej Huty zginęło 20 Rosjan: 6 w Kościelnikach, 7 w Luborzycy, 6 w Łuczanowicach, 1 w Mogile. Do walki włączyły się też Bataliony Chłopskie, zabijając 4 Niemców i raniąc kilku. Same miały 2 rannych.

Pierwotnie zwłoki zabitych Niemców wrzucono do grobów koło obecnego cmentarzyka na os. Wandy. Wielkie doły z przeznaczeniem na masowe groby przygotowali tam Niemcy dla rosyjskich jeńców. Spoczęli w nich sami. Potem ich ciała ekshumowano i pochowano w bezimiennym grobie na Cmentarzu Wojennym w Rakowicach. Przez lata znajdował się tam duży trawnik, który ludzie omijali z daleka. Dziś stoi tam pomnik z wyrytymi nazwiskami dwóch tysięcy niemieckich żołnierzy poległych w latach 1939-45.

 

 
 
AA
 
 
Kontakt