wstęp
więcej

Stadion Suche Stawy

 
Stadion Hutnika Nowa Huta. Obiekt znajduje się na ul. Ptaszyckiego 4 w Krakowie. Mimo niezbyt dużej pojemności i klasycznego wyglądu jego losy są całkiem interesujące...

Pierwsze prace przy budowie areny sportowej na terenie dawnych stawów rybnych miały miejsce w 1953 roku. Budowniczymi byli... piłkarze i młodzież z Nowej Huty. Następnie stadionem zainteresowały się władze Huty im. Lenina i przy jej współudziale zbudowano stadion z  prawdziwego zdarzenia. Oddany oficjalnie został w 1957 roku, choć przez moment istaniała groźba... unieważnienia przedsięwzięcia i odnowienia stawów rybnych.

Kolejne poważne prace na stadionie miały miejsce przy okazji organizowanego w Polsce Turnieju Juniorów UEFA w 1978 roku. To właśnie wtedy stadion uzyskał dzisiejszy kształt, z charakterystycznym zegarem włącznie. Obiekt był jednym z nowocześniejszych w regionie.Min. dlatego tutaj rozegrano mecz reprezentacji Polski z Węgrami w 1994 roku. Dwa lata później na Hutnika zagościły Europejskie Puchary, co doprowadizło do zamontowania krzesełek na trybunie od strony budynku klubowego. Pojemność stadionu wynosiła 14 000.

Kolejne prace na stadionie miały miejsce dopiero w 2004 roku. Zostały min. zamontowane krzesełka na widowni po stronie klasztoru tworzące estetyczny napis "Hutnik".


Nadzieja na gruntowną modernizację stadionu była, gdy Polska otrzymała organizację Euro 2012. Kraków jednak nie został zakwalifikowany do czwórki miast, w których odbywac się będą mecze. W związku z tym upadł plan budowy oświetlonego stadionu w angielskim stylu, z czterema zadaszonymi trybunami.


Prace na stadionie miały miejsce dopiero gdy okazało się, że mecze w Nowej Hucie rozgrywać będą przez pewien okres Wisła i Cracovia. W latach 2009-2010 przeprowadzona została szybka, powierzchowna modernizacja. Pojawiła się podgrzewana murawa. Zamontowane zostało także przewiezione ze stadionu Cracovii zadaszenie oraz maszty oświetleniowe. Oprócz tego cały stadion wyposażony został w krzesełka. Zmniejszyło to jego pojemność do 6500. Pierwszy mecz przy świetle został rozegrany w listopadzie 2009. Hutnik pokonał Czarnych Połaniec 2:0.

Po przejęciu drużyny Hutnika przez stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 mecze na Suchych Stawach rozgrywano jako imprezy niemasowe. W związku z tym pojemność ograniczona była do 999. Dla kibiców przeznaczone były obie trybuny zadaszone.

Jak bumerang powrócił na Suche Stawy temat Euro 2012. Choć w Krakowie nie odbędą się żadne mecze to właśnie na Suchych Stawach trenować będzie reprezentacja Anglii. Wiąże się to z koniecznością remontu murawy i szatni a co za tym idzie - wyprowadzki Hutnika na okres prac. Swoje mecze ligowe wiosną 2012 Hutnicy rozgrywać będą w Grębałowie.

 
 
AA
 
 
Kontakt