wstęp
więcej

„PROjekt hardKOR”

 
Wystawa opowiadająca o powstaniu pierwszej jawnej opozycji władz komunistycznych - Komitecie Obrony Robotników. Przygotowana przez nowohuckie Muzeum PRL-u w w dawnym kinie "Światowid".

„PROjekt hardKOR”  to multimedialna lekcja historii.  Głównym celem wystawy jest przedstawienie pierwszej w bloku wschodnim jawnej organizacji opozycyjnej Komitetu Obrony Robotników, której działalność przełamała barierę strachu wobec władzy i aparatu bezpieczeństwa. Mimo groźby represji założyciele i współpracownicy KOR-u, stając w obronie prześładowanych robotników, odważyli się podać swoje imiona i nazwiska. Wystawa przedstawia fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego.

Ekspozycja ma charakter multimedialny, ale z wykorzystaniem autentycznych obiektów i dokumentów. Na wystawie znalazły się wspomnienia, fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, dokumenty (wydawnictwa podziemne, czasopisma, biuletyny, notatki dokumentujące zasady pomocy materialnej), wybrane cytaty z wspomnień działaczy KOR-u, dzienników, przedmioty pomagające wyobrazić sobie przestrzeń tamtego okresu.

--------------------------------------------------------------------------------------
Wystawa pt. „PROjekt hardKOR”  
 * Wernisaż -> 19 maja 2011 r.
* Wystawa czynna do 31 października 2011
* Muzeum PRL-u, krakowski oddział Muzeum Historii Polski
- os. Centrum E-1(dawne kino Światowid) Kraków

--------------------------------------------------------------------------------------

 

Źródło: Muzeum PRL-u

 
 
AA
 
 
Kontakt