wstęp
więcej

OŚRODEK KULTURY IM. C. K. NORWIDA

 
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (umowny skrót OKN) to gminna instytucja kultury działająca w Nowej Hucie na os. Górali 5 od 1955 roku. OKN nastawiony jest na animację środowiska lokalnego i edukację kulturalną.

Jego wielokierunkowa działalność ma na celu pozyskiwanie i przygotowanie osób i grup do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości. Kierunki wiodące to literatura i czytelnictwo, film, teatr, muzyka, obrzędowość polska, edukacja ekologiczna i środowiskowa oraz informatyczna. Do istotnych kierunków należą również edukacja historyczna i regionalna. OKN włącza się w procesy związane z rewitalizacją Nowej Huty, wzmocnieniem potencjału społecznego i partnerskim rozwojem środowiska lokalnego. Prowadzi działalność szkoleniową wpisaną do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W latach 2004 - 2008 OKN stojąc na czele Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich (PIN) był wnioskodawcą i liderem projektu N
OWA HUTA - NOWA SZANSA
realizowanego  w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Instytucja działa w koalicji Forum dla Nowej Huty, jest sygnatariuszem i członkiem Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Współpracuje z lokalnymi mediami.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida jest producentem
NOWOHUCKIEJ KRONIKI FILMOWEJ prezentowanej przed każdą projekcją w Kinie Studyjnym SFINKS. Od 2004 roku NKF, na podstawie udzielonej licencji, jest emitowana w programie regionalnym ośrodku TVP3.

OKN prowadzi p
rogramy i szkolenia dla seniorów z zakresu edukacji komputerowo – internetowej na różnych poziomach zaawansowania. W latach 2009 - 2010 był partnerem projektu ActiveICT realizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej GRUNDTVIG Long Life Learning .

 

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida posiada:

  • Bibliotekę z Punktem Informacji Europejskiej i księgozbiorem liczącym ponad 75 tys. vol.
  • Pracownię komputerową, z 10 stanowiskami, w której odbywają sie kursy komputerowe i internetowe.
  • Kino Studyjne SFINKS (98 miejsc) z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Kropka” i realizowaną od 2004 r. NOWOHUCKĄ KRONIKĄ FILMOWĄ.
  • Pracownię Animacji Ekologicznej, która od 1992 r. realizuje program edukacji ekologicznej i środowiskowej oraz projekt działań dla zieleni Krakowa MIASTO OGRÓD.
  • Salę Tańca (os. Górali 4) z różnorodnym programem służącym rekreacji, projektami edukacyjnymi dla dzieci z zakresu tradycji i obrzędowości i integracyjnym programem on.ZATAŃCZ ZE MNĄ którego adresatami są osoby niepełnosprawne ruchowo.
  • Klub KUŹNIA (os. Złotego Wieku14) wielofunkcyjną placówkę osiedlową z profesjonalną Galerią „m” i Biblioteką z ponad 24 tys. vol. oraz Punktem Informacji Europejskiej.

Wiodące programy i projekty: DNI NORWIDOWSKIE w Krakowie, Nowohucka Wiosna Muzyczna, MIASTO OGRÓD, PUENTE DEL TANGO - Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego, Od Wandy do Sendzimira, ZROZUMIEĆ MIASTO.

 

www.okn.edu.pl

 
 
AA
 
 
Kontakt