wstęp
więcej

Osiedle Kolorowe

 
Znajduje się XVIII Dzielnicy Nowa Huta między ulicą Kocmyrzowską, osiedlem Spółdzielczym, ulicą Mieczysława Boruty-Spiechowicza i Aleją Jana Pawła II. Osiedle to zostało wybudowane jako ostatnie z planowanych w 1950 roku.

 Decyzję o powstaniu osiedla Kolorowego podjęto na początku budowy Nowej Huty. Zgodnie z koncepcją urbanistyczną Nowej Huty z 1950 roku autorstwa Tadeusza Ptaszyckiego, Bolesława Skrzybalskiego, Tadeusza Rembiesy i Stanisława Juchnowicza, która przewidywała powstanie zespołów osiedli od A do D, osiedle Kolorowe wraz ze Spółdzielczym, Handlowym i Centrum D weszło w skład zespołu D. Kolorowe zostało wybudowane jako ostatnie z planowanych w 1950 roku osiedli. Powstało ono w latach 1959- 1960.

Do ważniejszych obiektów osiedla Kolorowego należą placówki oświaty. Znajdują się tu: XII Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum numer 48, Przedszkole Samorządowe i Prywatne. Pod numerem 29b mieści się Międzyszkolny Basen Pływacki i Międzyszkolny Klub Sportowy Jordan a pod numerem 27 Polski Związek Wędkarski. Na terenie osiedla powstało wiele punktów handlowo- usługowych. Wśród nich znajdują się: przychodnia, apteki, sklepy, bary, salony fryzjerskie, kwiaciarnia, bank, autokomis i wiele innych. Istotnym miejscem jest również pas zielenie oddzielający osiedle Kolorowe od Spółdzielczego, gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci i alejki spacerowe. Znajduje się tu „Syrenka”, rzeźba plenerowa artystki rzeźbiarki Magdaleny Jaroszyńskiej.
 

 
 
AA
 
 
Kontakt