wstęp
więcej

"Opera Nowohucka"

 
Płyta nowohuckiej kapeli Wu- Hae na PenDrive, opakowana w metalową puszkę. Wydana pod koniec 2010 roku.

„Opera nowohucka” to opowieść o Nowej Hucie i jej mieszkańcach wydana z okazji jej sześćdziesięciolecia. To głos pokolenia, które wychowało się w socrealistycznej dzielnicy, karmione propagandą, a potem przeżyło czas nadziei, związany ze zmianą systemu oraz rozczarowanie z powodu nieudolności nowych władz. To głos, opatrzony nowoczesną muzyką z elektroniczno – rockowym brzmieniem i drum’n’bassowym bitem. Intrygujące dźwięki połączone z rytmicznym wokalem i ekspresywnymi słowami wprowadzić mają w atmosferę trudnej rzeczywistości. 


W nagraniach wykorzystano teksty Adama Ważyka, Leszka A. Moczulskiego, Wisławy Szymborskiej. Znajdą się tam także słowa autorstwa Guzika – jednego z wokalistów zespołu. Singiel pt. „Sępy abstrakcji” z udziałem Macieja Maleńczuka będzie promował płytę. Oprócz niego usłyszeć można także wokalistę grupy Perfect, Grzegorza Markowskiego, w coverze „Nie patrz jak ja tańczę”, jak też Pawła Mąciwodę (Scorpions) oraz Piotra Wróbla (AKURAT).

Na płytę składa się jednak nie tylko warstwa muzyczna. W puszce znajduje się również „Nowy człowiek” w reżyserii Mateusza Moczulskiego. To czarno – biały film, stylizowany na radzieckie science – fiction XX w. Ma on być protestem wobec genetycznego ulepszania człowieka już od samego początku jego istnienia.  W rolach głównych zagrali Krzysztof Piątkowski i Rafał Kosecki.
       

Tekst: Joanna Lorek, napisany dla portalu TerazHuta.pl 
 

 
 
AA
 
 
Kontakt