wstęp
więcej

Modernizm w Nowej Hucie

 
Wystawa „Modernizm w Nowej Hucie. Nowa przestrzeń” w oddziele Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja trwa od 19 kwietnia do 01 lipca 2012 roku.

Wystawa obejmuje okres 1956-1970, czyli tzw. epokę gomułkowską. Przeobrażania polityczne wpłynęły wtedy na zmianę sytuacji w szeroko pojętej sztuce. Był to czas odwilży, zza żelaznej kurtyny docierały do kraju nowe prądy w filozofii, literaturze, muzyce, plastyce i wzornictwie przemysłowym. Lata 1956–1970 to czas względnego otwarcia Polski na świat.

Nowohucka ekspozycja prezentuje przemiany, jakie zaszły w architekturze dzielnicy od przełomowego roku 1956, kiedy zerwano z socrealistyczną zabudową na rzecz nowej, modernistycznej. Owe zmiany pojawiają się jeszcze w obrębie starego kompleksu Nowej Huty, ale przede wszystkim w urbanistyce nowych osiedli, które powstały poza wytyczonym pierwotnie planem. Nowe osiedla wybudowano na terenie Wzgórz Krzesławickich i Bieńczyc. Granicą czasową wystawy jest rok 1970, stąd ekspozycja zawiera również wstępne projekty Mistrzejowic.

Wtedy również zmieniło się postrzeganie wnętrz mieszkalnych. Pojawiła się moda na urządzanie mieszkań, a nie na ich meblowanie. Wystawa prezentuje meble, jakie spotykało się w mieszkaniach z tamtych latach – zarówno te stworzone w nowoczesnym duchu, jak i te utrzymane w tradycyjnym stylu, tzw. meble na wysoki połysk.

Z pozyskanych sprzętów zaaranżowano wnętrze mieszkalne. Ekspozycję wzbogacają porady informujące o ówczesnych trendach w wystroju wnętrz publikowane w „Głosie Nowej Huty” – w cyklach Urządzamy mieszkanie oraz Architekt wnętrz radzi.

tekst organizatorów wystawy 

 

„Modernizm w Nowej Hucie. Nowa przestrzeń” - wystawa
* MHK Dzieje Nowej Huty
- os. Słoneczne 16
* Czynna → 19 kwietnia–01 lipca
- wtorek – niedziela: 9.30-17.00
* Ceny biletów:
- normalny - 5 zł
- ulgowy - 4 zł
- zbiorowy/szkolny - 3,5 zł
- bilet rodzinny - 10 zł


----------------------------------

Źródło: MHK 

 
 
AA
 
 
Kontakt