wstęp
więcej

Marian Steczowicz

 
Architekt, architekt wnętrz. Na terenie Nowej Huty był głównym projektantem i prowadził nadzór autorski przy inwestycjach budowlanych. Ur. 1911, zm. 1983.

Od marca 1951 r. rozpoczął pracę w Centralnym Biurze Projektów i Studiów Budownictwa Osiedlowego ZOR (od 1 stycznia 1952 r. Miastoprojekt – Kraków). Na terenie Nowej Huty był głównym projektantem i prowadził nadzór autorski przy następujących inwestycjach: zespół wnętrz restauracji „Gigant” na osiedlu A-1; wnętrza baru przy Al. Lenina; zespół wnętrz restauracji na osiedlu A-25; zespół wnętrz Stacji Sanepidu w Nowej Hucie; zespół wnętrz księgarni (obecnie „Skarbnica”) przy Placu Centralnym, C-31; zespół wnętrz sklepu papierniczego przy Placu Centralnym, C-31; wnętrza sklepu z obuwiem przy Placu Centralnym, A-31; wnętrza sklepu artykułów gospodarstwa domowego na osiedlu B-32; wnętrza sklepu elektro-technicznego na osiedlu B-32; mała architektura szkoły na osiedlu A-1. Był również głównym projektantem i prowadził nadzór autorski przy następujących inwestycjach: mała architektura na osiedlu B-1; mała architektura osiedla B-3; mała architektura bloku „szwedzkiego” na osiedlu B-32; przeprojektowanie elewacji na osiedlu B-1; zespół budynków Targowiska na osiedlu A-1.

Równocześnie z pracą w CBPiSBO ZOR od początku 1952 r. kontynuował pracę pedagogiczną na Wydziale Architektury Wnętrz w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie pracował jako profesor kontraktowy, st. wykładowca i kierownik Pracowni Projektowania Sprzętu w Katedrze Sprzętarstwa i Architektury Wystawowej. Jednocześnie od 1959 r. pracował jako inspektor nadzoru inwestorskiego w NBP w Krakowie a następnie jako główny specjalista ds. estetyzacji osiedli w Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Krakowie. Wyróżniony wieloma nagrodami m.in.: MKiS – III Nagroda (1973) oraz odznaczeniami, był członkiem ZPAP i SARP. W Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracował do stycznia 1976 r. Zmarł w 1983 r. w Sztokholmie. Spoczywa na cmentarzu w Bochni. 

 
 
AA
 
 
Kontakt