wstęp
więcej

„Czas zatrzymany”

 
Albumy serii „Czas zatrzymany - fotografie z terenów Nowej Huty i okolic oraz wybór tekstów” to realizacja pomysłu i pasji Adama Gryczyńskiego, fotografa i pedagoga od lat prowadzącego galerię fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury.

Ukazały się już dwie części publikacji (2007 i 2008), Adam Gryczyński kończy opracowanie merytoryczne części trzeciej. „Czas zatrzymany” to zdjęcia, wspomnienia, artykuły i opracowania dotyczące: Mogiły, Bieńczyc, Czyżyn, Pleszowa, Grębałowa, Luboczy i innych miejsc, w których przeszło 60 lat temu zaczęła wyrastać dzisiejsza Nowa Huta. To książka nie tylko dla ostatnich świadków tej wielkiej przemiany, ale także dla młodszych pokoleń, które chcą się więcej dowiedzieć o swojej „małej ojczyźnie”, a dziś szukają śladów zagubionej przeszłości świata ich dziadków i rodziców. I oczywiście - dla wszystkich, którzy doceniają walor dokumentalny i urok starej fotografii, miłośników historii i tradycji. Zamieszczone zdjęcia nie były wcześniej pokazywane, a pochodzą głównie z rodzinnych archiwów mieszkańców wsi, na których powstała Nowa Huta i kombinat metalurgiczny.

Projekt „Czas zatrzymany” jest pionierską próbą przywrócenia pamięci o społeczeństwie, które w wyniku wielkich migracji ludności po II wojnie światowej oraz decyzji politycznych uległo atomizacji, o ludziach często za bezcen wywłaszczone z ojcowizny. Rozprawia się z absurdalnym mitem rodem z PRL-u, o powstaniu Nowej Huty na piaszczystych ugorach i nieużytkach, o biedzie galicyjskiej i zacofaniu rdzennych mieszkańców.

Lektura publikacji budzi także uniwersalne refleksje o drogich każdemu człowiekowi korzeniach, które określają jego własne miejsce na ziemi i toższamość, dają mu poczucie bezpieczeństwa i sens istnienia.

 

 
 
AA
 
 
Kontakt