wstęp
więcej

Cystersi a Akademia Krakowska

 
Sam Jagiełło po śmierci małżonki planował założenie cysterskiego kolegium na Akademii Krakowskiej, zaś opaci mogilscy stali się oficjalnymi protektorami Wszechnicy.

Trudno powiedzieć, jak wyglądał udział cystersów w sporze między biskupem Bodzantą a Kazimierzem Wielkim o to, kto ma zarządzać świeżo założonym uniwersytetem w Krakowie. Inaczej sprawa wyglądała przy odnawianiu uniwersytetu za czasów Jagiełły. Jednym z głównych animatorów tego dzieła i autorem najważniejszych przywilejów stał się przyszły prymas Polski, Mikołaj Trąba (1358-1422), a właśnie jego powinowatym (oraz protegowanym) był Jan Stechir (zm. 1424) – opat mogilski.

Kwestią powołania uniwersytetu i załatwiania wszelkich formalności na dworze papieskim zajmował się cysters Jan Szczekna (1355-1403) – kapelan Jadwigi. Sam Jagiełło po śmierci małżonki planował założenie cysterskiego kolegium na Akademii Krakowskiej, zaś opaci mogilscy stali się oficjalnymi protektorami Wszechnicy. W mogilskim kościółku św. Bartłomieja można zobaczyć na starych malowidłach takie osobistości, jak bł. Wincenty Kadłubek czy bł. Jan Dąbrówka (zm. 1472) który pierwszy w naszym kraju wprowadził uniwersyteckie wykłady z dziejów ojczystych. Ponieważ Dąbrówka był rektorem UJ, malarz wyobraził go w pięknej uniwersyteckiej todze.

 

 
 
AA
 
 
Kontakt