wstęp
więcej

Artyści w Nowej Hucie

 
W Nowej Hucie funkcjonowały kina, teatry i domy kultury ale niewątpliwie salonem tej dzielnicy był Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, działający początkowo na osiedlu C-1 (os. Teatralne) i przeniesiony na Plac Centralny w 1956 roku.

Wnętrza Klubu MPiK zostały zaprojektowane przez Krystynę Strachocką-Zgud przy współpracy m.in.: Haliny Garzyńskiej-Kańskiej (1927-1998). We wnętrzu artystka zaprojektowała sztukaterię na ścianach i suficie oraz metalowe dziewięcio- i dwunastoramienne żyrandole, bogato zdobioną balustradę na antresoli oraz ozdobne kraty na drzwiach wejściowych. W Klubie organizowano imprezy literackie i plastyczne, spotkania z pisarzami, uczonymi, artystami. Miał opinię najlepszego w kraju. Został zlikwidowany w 1991 roku.

Zainteresowanie twórczością plastyczną w Nowej Hucie istniało od początku. Junacy SP i ZMP amatorsko wykonywali różnorodne dekoracje w związku z komunistycznymi rocznicami, dekorowali namioty w obozach, dekorowali je mozaiką z cegły i żwiru itp.

Pierwsi artyści plastycy, absolwenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, osiedlali się w Nowej Hucie już na początku lat 50. XX wieku. Byli to m.in.: Lucyna Bernhardt, Walenty Gabrysiak, Marian Kruczek, Józefa Sobór, Eugeniusz Mucha, Lucjan Mianowski, Julian Jończyk. Młodzi artyści otrzymywali pracownie, które początkowo zlokalizowane były na osiedlach: Stalowym, Uroczym, Kolorowym oraz w Centrum C i D.

 

 
 
AA
 
 
Kontakt