wstęp
więcej

Animacja nowohucka

 
To wstępna wersja podróży po dziejach Nowej Huty, zachęcająca do odwiedzenia strony edukacyjno- społecznościowej www.NHpedia.pl.

Scenariusz animacji powstał w oparciu o porządek chronologiczny. Pomysł polegał na przypomnieniu najbardziej charakterystycznych obrazów w historii terenów dzisiejszej Nowej Huty. Ikony przechodzą jedna w drugą, składając się na opowieść.

Animację można zobaczyć tutaj.
 

Opis animacji:

Oko – uniwersalny motyw i wieloznaczny symbol (m.in. wiedzy i Opatrzności) w intrygujący sposób otwiera animację. Widzimy mamuta, który odsyła nas w czasy najdawniejsze, a w rozmowach twórców NHpedii nabrał już aspektu komicznego... Poważniejemy: Ptak-orzeł, od najdawniejszych lat symbol Polski i polskości, przelatuje nad kopcem, tajemniczym reliktem czasów pogańskich. Stoi na nim Wanda – pierwsza legendarna bohaterka naszych ziem, a wszystkiemu przygląda się Światowid. Dawne wierzenia upadają za sprawą chrześcijaństwa, przyniesionego przez Cystersów, którzy założyli klasztor w Mogile. Pieczętuje to uderzenie dzwonu, którego serce przeistacza się w słońce – świecące nad głową oracza. Życie w harmonii z Bogiem i przyrodą na żyznych ziemiach trwa przez całą epokę nowożytną i współczesną, aż do wkroczenia tutaj –z buciorami – wielkich reżimów. Znakiem nowego ładu socjalistycznego jest gigantyczny gumofilc. Ziemia drży i rozpoczyna się budowa. Wokół potężnego kombinatu metalurgicznego rośnie nowe miasto bez Boga, a zarazem miasto nowych ludzi bez twarzy. Między cegłami pojawia się krzyż – symbol walki o przywrócenie duchowości i nadzieja ludzi walczących o swoje człowieczeństwo. Rodzi się nowe pokolenie – to, które w latach 80. XX wieku wywalczy wolność dla Polski. Tymczasem socjalistyczne państwo, karmione pożyczkami Gierka, nabiera rozpędu i pędzi w kierunku konfrontacji społeczeństwa z władzą. Wydarzenia następują jak w kalejdoskopie: kryzys lat 80., niepokoje społeczne, czynna walka z siłami represji, narodziny Solidarności... Po czasie wielkich nadziei widzimy kolejkę przed urzędem pracy. Jeden z czekających myśli o bananie – groteskowym symbolu dobrobytu z czasów „komuny”. Na Zachodzie zwykły owoc, dla pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków niesie z sobą wspomnienia – paczek z zagranicy, kolorowej konsumpcji, wszystkiego, co kojarzyło się z pewnym luksusem i wolnością. To kolejny symbol – dysonansu między marzeniami o wolności i dobrobycie a realiami wilczego kapitalizmu. Banan (BAN – m.in. termin informatyczny: blokada dostępu) przenosi nas na ekran laptopa – w czasy nam współczesne, w świat internetu.
Wejście w ten świat otwiera NHpedia.

 
 
 
 
AA
 
 
Kontakt